DOLAR: 2.42 TL
EURO: 2.74 TL

Yrd. Doç. Dr. Serpil Koçdar doktora tezini sundu

3 Mart 2014
165 kez görüntülendi

Yrd. Doç. Dr. Serpil Koçdar doktora tezini sundu

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından Kongre Merkezi Kırmızı Salonda düzenlenen toplantıda Açıköğretim Fakültesi Test Araştırma Birimi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serpil Koçdar, İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın’ın danışmanlığında yürütülen “Açık ve Uzaktan Öğrenmede Kalite Güvencesi ve Akreditasyon” konulu doktora tezini ve uzaktan eğitimde kalitenin geliştirilmesi için önerdikleri çözümleri sundu.  28 Şubat Cuma günü gerçekleştirilen toplantıya Açıköğretim Sisteminden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Güney, üniversitemiz öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Açıköğretim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gülsün Eby yaparak şunları söyledi: “Yrd. Doç. Dr. Serpil Koçdar bizim çok sevdiğimiz, değer verdiğimiz bir arkadaşımız. Çok güzel bir doktora tezi yaptı. Böyle çalışmalara gereksinim var ve Anadolu Üniversitesinin liderliğinde yapılması gerekiyor. Serpil Hocamız bu çalışmanın devamı niteliğinde olan bir çalışmayı Amerika’da sundu ve bir ödül aldı, daha sonra bir proje çalışması olacak. Aklınıza gelen her soruyu sorabilirsiniz. Akreditasyon konusu önemli ve biz ‘Türkiye’de üniversite olarak ne yapabiliriz, bölüm olarak ne yapabiliriz? ’bağlamında hocamız bize bilgiler verecek.”

Çok ciddi sorunlar var

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Yrd. Doç. Dr. Serpil Koçdar, Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın ile birlikte doktora tezi kapsamında yaptığı çalışmalardan bahsetti. Yükseköğretimde kalite güvencesi ve akreditasyon kavramlarının Bologna Süreci ile birlikte gündeme geldiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Koçdar, bu kavramların dünyada şu an çok tartışılmakta olan bir konu olduğunun altını çizdi. “Eğitim sistemlerinin kalitesinin arttırılması ve nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ekonomik gelişme için, daha güçlü bir ekonomi için olmazsa olmaz bir koşuldur.” diyen Koçdar, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bunu ülkeler fark ettiler ve bu farkındalık sonrasında bu konuda birtakım çalışmalar yapmaya başladılar. Bu farkındalık sonucunda ortaya çıkan projelerden birisi de bu Bologna Süreci. Türkiye’de de Bologna süreci kapsamında bu kavramlar gündeme geldi. Aslında Türkiye’de açıktan ve uzaktan öğrenmeye baktığımızda Bologna Süreci’nin ötesinde kalite ile ilgili çok ciddi sıkıntılarımızın olduğunu görmekteyiz. Bugün Türkiye’de yükseköğretim öğrencilerinin yaklaşık yüzde 46’sı açıktan ve uzaktan öğrenme ile eğitim görmektedir. Çok ciddi sorunlar var ve biz bu sorunlara çözüm bulmak durumundayız. Bu sorunlardan biri de toplumda olumsuz bir algının oluşması. Bir diğer sorun mevzuatla ilgili. Mevzuattaki uzaktan eğitim sadece eşzamanlı olarak öğrenci ve öğretim üyesinin etkileşmesi şeklinde tanımlanıyor. Bu da uzaktan eğitimin her zaman ve her yerde çalışma felsefesine son derece ters bir durum ortaya çıkarıyor. Nitelikli uzaktan eğitim programı tasarlama, nitelikli dersler geliştirme sürecinde bazı olumsuzluklar yaratıyor.”

Türkiye’de bir akreditasyon sistemi yok

Üniversitelerin birçoğunun uzaktan eğitime yalnızca finansal nedenler ile ilgi gösterdiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Serpil Koçdar: “Bu nedenle de ön analiz yapmadan plansız bir şekilde program açılışları mevcut. Bir diğer önemli sorun insan kaynakları konusunda. İnsan kaynakları yetiştirme konusunda çok fazla çalışma yok.  Bunun bir örneği Anadolu Üniversitesi güzel bir şekilde veriyor ama diğer kurumlarda pek fazla çalışma olduğunu görmüyoruz.  Üniversitelerde birtakım teknolojik altyapı sorunları var, öğrencilerin altyapı sorunları var. Üniversitelerin yüz yüze eğitim modelleri aynen uzaktan eğitime aktarılıyor. Bazı öğrencileri öğrencilik haklarından yararlandıramıyoruz. Genel olarak Türkiye’de bir akreditasyon sistemi yok ve bütün bunların sonucunda da ciddi bir kalite sorunu ile karşı karşıyayız. Bu sorunları çözmek için Türkiye’de bir Açık ve Uzaktan Öğrenme Kalite Güvencesi ve Akreditasyon Kuruluşu kurulmasını öneriyoruz. Bu kuruluşun görevinin sadece akreditasyon vermek olmayıp kalite konusunda da çalışmalar yaparak Türkiye’de açık ve uzaktan öğrenme alanında faaliyet göstermek isteyen diğer kurumlara rehberlik etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bu sürecin Anadolu Üniversitesinin öncülüğünde gerçekleşmesini öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benim dönemimde kesinlikle akredite olacağız

Yrd. Doç. Dr. Serpil Koçdar’ın konuşmasının ardından açıklama yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Güney hazırlanan çalışma için teşekkürlerini sunmasının ardından “Bu konuda Açıköğretim Fakültesi’nde yapılan bir çalışma var ve şunu söylemek istiyorum;  benim sürecimde kesinlikle akredite olacağız ve bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Bunun için herkesin önünde söz veriyorum. Şimdilik bir başlangıç ve görüşmeler yapıldı. Onun sonuçlarını sizlerle de paylaşacağım. Akreditasyon sürecinin zorlu bir süreç olduğunu bizzat yaşadığım için biliyorum. Herkesin katılması gereken ve gönüllülük esasına dayanan bir süreçtir. Umarım hep beraber buna katkıda bulunuruz. Fen Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi akredite oldu. Sanıyorum sadece Açıköğretim Fakültesi olmadı ancak o da bir an önce olacak. Bu süreçte katkınız çok olacak diye düşünüyorum.  Bu toplantının başka kişiler için de tekrar edilmesini umuyorum ve özlemle bekliyorum. Çevremizdeki arkadaşlarımızın böyle çalışmaları ve başarı öyküleri varsa bunları da dinlemek isterim.  Umarım bu çalışmaların sayılarını arttırırız. Hem bilimsel araştırma projesi anlamında çok şey bekliyorum hem doktora tezlerinin yayınlanması ve makaleler anlamında başarı öykülerini dinlemek istiyorum.” ifadelerine yer verdi.

Konferans, karşılıklı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

 

Burak Acar (Haber Merkezi)

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim